Kniha návštěv

Datum: 27.04.2012

Vložil: Abraham

Titulek: Re: Nezinkovaný drát

Drát máme samozřejmě na výběr a klasický bez povrchové úpravy je možné dle přání také použít. Jinak co se týče předlohy, po prostudování několika článků o středověkých kroužkových zbrojí se jasně dočtete, že zbroje se dělali z max. 1,6 mm silného drátu a pri tomto průměru se používal kroužek dokonce i o velikosti nad 10 mm. Ale nálezy z takového drátu jsou spíše vyjímkou. Běžně se zbroje dělali z drátu někde mezi 1,2 až 1,5 mm. Ale i tak děkuji za příspěvek.

Datum: 27.04.2012

Vložil: Bobr

Titulek: Re: Re: Nezinkovaný drát

Ano, zbroje se dělaly dokonce i z ještě menších kroužků a tenčího drátu, například z kroužků 3,2 mm z drátu 0,5 mm. Ač je to s podivem, dá se obecně říci, že s postupem času se kroužky zvětšovaly a drát zesiloval. Známe dokonce části zbrojí, kde drát dosahoval síly 2 mm, či kde byly kroužky v takovém poměru průměr drátu/průměr kroužku, že kroužek nešlo ani protočit. Naopak se vyráběly kroužky i v 7,5 mm z 1 mm drátu. Jenže to má malý velký háček: Všechny ty zbroje byly buď z nýtovaných kroužků, nebo z kombinace nýtovaných a vysekávaných kroužků. Dokonce jsou známy i kroužky kovářsky svařované. Pevné spojení kroužků jim zajišťovalo velkou pevnost, která se u zavíraných kroužků dá dosáhnout jen velkým zvětšením průměru drátu. Velké kroužky (nad 8,5 mm) se vyráběly většinou až v pozdním středověku a to převážně pro koňské zbroje, či jejich doplňky. Použití velkých kroužků na lidské zbroji bylo velice vzácné. Pokud Vás skutečně téma kroužků zajímá, doporučuji nahlédnout na stránky:
https://brnirina.blogspot.com/
https://www.livinghistory.cz/node/155
https://www.cotasdemalla.es/ma1.htm
https://www.lorica.cz/
https://brnir.mypage.cz/

Datum: 26.04.2012

Vložil: Bobr

Titulek: Zlepšovat, zlepšovat a zase zlepšovat.

Pokud už se někdo dá tímto směrem, měl by si nejdřív poslechnout pár lidí, kteří tuto činnost provozovali už před několika, ba i mnoha lety a takových lidí je mezi šermíři mnoho. Zásadně to chce zlepšit štípání kroužků, protože to co je na fotce ve složce produkty je děs. Konce drátu na kroužcích nesmí být střiženy tak, že se dotýkají jen špičky střihů, ale měly by se dotýkat šikmou plochou střihů, alespoň na části průřezu kroužku. Drát 1,5 se dá použít maximálně na 7mm kroužky, 1,6 drát pak i na 8mm kroužky. Větší kroužky potom postrádají pevnost a snadno se otvírají jen tahem ostatních kroužků. O ochraně při zásahu nějakou sečnou zbraní (na to tyto zbroje jsou určeny) nemůže být ani řeči. Dále by to chtělo prostudovat nějaké fotky originálních zbrojí, aby vaše díla byla alespoň tvarově shodná s historickými originály. Přeji hezký den. Bobr

Datum: 26.04.2012

Vložil: Abraham

Titulek: Re: Zlepšovat, zlepšovat a zase zlepšovat.

Zavírání kroužků je problém na který se velmi intenzivně zaměřujeme! Věřte, že na žádné naší zbroji nenajdete kroužek, který by byl špatně dovřený a tím by se kroužky rozplétaly. Možná Vás překvapím, ale osobně jsem studoval fotky zbrojí na spoustě webů, které se zabývají výrobou a prodejem, dokonce i poměrně renomovaných a sám jsem se divil při pohledu na detail jak nekvalitně jsou kroužky spojeny. Většina takových zbrojířů prodává své zbroje mnohdy za dvojnásobnou cenu než my. Co se týče velikosti kroužků a průměru drátů, tak rozměry okolo 1,5 až 1,7 mm drát a vnitřní průměr kroužku okolo 8-10 cm, se nám zatím osvědčili v několika směrech. S pletivem se poměrně dobře pracuje, ale už má poměrně slušnou pevnost pro běžného uživatele. Navíc zbroje upletené z velmi malých kroužků a průměru drátu nad 1,8 mm jsou poměrně těžké a né každému toto vyhovuje.

Datum: 26.04.2012

Vložil: Bobr

Titulek: Re: Re: Zlepšovat, zlepšovat a zase zlepšovat.

Pak nechápu, proč ještě máte onu fotografii s velmi špatně střiženými kroužky, kde mezi konci drátu prosvítá světlo na stránkách, je to hodně špatná reklama. Kdysi jsem zavírané zbroje též tvořil, ale už tehdy by se mi za takový výtvor kolegové šermíři vysmáli a poslali mě s ním k šípku. Zkuste uvázat na kroužek 2 provázky, jeden provázek přivažte na nějakou větev a na druhý přivažte kyblík a ten dosypávejte po půl kile pískem. Pokud se kroužek nevratně roztáhne při méně jak 22 kg, je to už nebezpečné. Uvědomte si, že váš výtvor musí člověka který si ho koupí ochránit. Pokud vyrobíte slabou, nepevnou zbroj, jste nepřímo zodpovědný za jeho možný úraz. Mimochodem, za dvojnásobnou cenu se už dají koupit Indické nýtované zbroje. Má vaše věta "S pletivem se poměrně dobře pracuje" znamenat, že je vám úplně fuk, co se stane jeho nositeli v nějaké ostřejší šarvátce, neřkuli bitvě?

Datum: 27.04.2012

Vložil: Abraham

Titulek: Re: Re: Re: Zlepšovat, zlepšovat a zase zlepšovat.

Jak je už psáno níže, zavírané zbroje jsou pouze jednou z variant. Jasně chápu, že jsou lidé, kteří raději sáhnou po nýtované zbroji a tyto zavírané pak opovrhují. Stejně tak jsou tu ale lidé, např. začátečníci, larpisté a příležitostní hráči. Po pravdě právě tyto skupiny lidí se snažíme oslovit. Ti všichni nejsou ochotni obětovat velké peníze a tak volí levnější variantu. Rozhodně se nesnažíme být nejlepším výrobcem kroužkových zbrojí, ale v této oblasti, tedy v zavíraných zbrojích, chceme oslovit zákazníka nízkou cenou a dostupností.

Datum: 22.05.2012

Vložil: Roman

Titulek: Re: Re: Re: Re: Zlepšovat, zlepšovat a zase zlepšovat.

Ahoj, píšu jsem, jelikož jsem si nemohl nepovšimnout vaší debaty o vaší kvalitě kroužků. Sice jsem tyto zbroje neviděl naživo, ale nenechte se vyvést z míry nějakým Bobrem, jelikož mele hovadiny. Vy si můžete dělat různé zbroje a každý si koupí jakou chce, né jak někdo psal, že byste je měli dělat bez pozinku atd.... To jsou blbiny. Věřím ale, že vy to víte moc dobře :D. Další věc je pevnost. Bavili jste se o dobrém stříhání, jenomže jestli si nějaký vůl objedná košily 1,6 mm na 9 tak je to jeho problém, když ho dostatečně neuchrání. Nikoly vaše a nějaké stříhání mu nepomůže. Další věcí jsou ty indické nýtované. To je hovadina jako prase. Tady nám jsou k ničemu kvůli používaným zbraním, jelikož nýtované kroužky jsou pouze na východě užitečné, zde nikoli, například šavle či kilíč se totiž po několika ranách dostane mezi ty mezery, ale naše například jednoručáky ne. A navíc ty indické jsou chabé a měkké a otevírají se při vašem pádu na zem, kdy si na ně lehnete ( mám zkušenost ). Jen jsem chtěl říct, že vaše práce se mi líbí nejen cenou, ale i možností volit průměry kulatiny, na kterou jsou kroužky namotány ( nebo děláte to jinou zázračnou technikou? :D ), protože možná se budete divit, ale já viděl mockrát výrobce, kde si člověk tohle kritérium volit nemohl. A za tyto ceny by měli všichni držet pusu. Protože jsou moc dobré, jelikož je to pracné... :-) Jen tak dál.

Datum: 22.05.2012

Vložil: Abraham

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Zlepšovat, zlepšovat a zase zlepšovat.

Samozřejmě je důležité vše nejdříve prokonzultovat. S každým zákazníkem nejdříve řeším jeho požadavky a jak velké nároky na zbroj vlastně klade. Dále i jeho další požadavky a finanční možnosti. Podle těchto údajů vždy doporučím nějaké varianty, které by pro něj měly být přijatelné. Pokud někdo potřebuje zbroj např. na nějaké trénování, nebo různou lehkou formu šermování (larp, dřevárny) a jeho prioritou je cena a hmotnost, tak je jasné že nezvolíme 1,8 mm silný drát o průměru kroužku 8 mm. Někdo má zas velké nároky na pevnost a je ochotný si připlatit. Vše je vždy individuální a proto je tu na výběr více možností. Jinak co se týče výše zmíněných komentářů, tak má každý právo na vlastní názor a nikomu rozhodně nebudu ovlivňovat myšlení! Ale máte pravdu s tím, že indické zbroje nejsou vždy výhra!! Ano jsou sice nýtované, ale je na nich použit ve většině případů velmi slabý drát, který se např. ohýbá tak jak sám tvrdíte. Rozhodně není zaručené že vám u indických zbrojí nebudou odpadávat kroužky při větších potyčkách, tak jak tomu je i u zavíraných zbrojí. Myslím, že v používaném poměru cena/výkon jsou na tom zavírané zbroje stále o něco lépe. Protože pokud vyrobíte zbroj z drátu 1,8 mm o průměru kroužků 8 mm, tak nabízí velice slušnou pevnost za téměř poloviční cenu než indická zbroj.... Každý se však na tuto problematiku dívá jinak. Každopádně děkuji za reakci.
Abraham

Datum: 23.05.2012

Vložil: Roman

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zlepšovat, zlepšovat a zase zlepšovat.

Ano, máte pravdu v tom, že každý může říci svůj názor. Mě jen přijde blbé vykládat něco o nýtovaných kroužkárnách, když z hlediska šermu tomu nerozumí. Netvrdím, že já extra ano, ale když už má člověk zavíranou z drátu třeba 1,8 na 8 nebo 1,6 na 6 tak jsem se ještě nesetkal s nějakým problémem, který by se týkal malé ochrany. Ochrana je podobná řekl bych jako u indických, ale otevírání kroužků nehrozí. ( alespoň podle mých zkušeností se skupinou ) a pokud někdo chce ještě pevnější zbroj, tak je třeba zvolit 1,8 na 7 mm či z pérovek ji vyrobenou. Navíc pevnost není tak úplně jen o tlouště drátu, ale o průměru, na jakém je to natočené, ale to vy určitě víte. Mě jen občas vytočí některé komentáře, tak se potom ozývám :D
Novozámský

Datum: 19.06.2012

Vložil: Bobr

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zlepšovat, zlepšovat a zase zlepšovat.

Ne, opravdu tomu nerozumím, nikdy jsem nic neupletl...
Moje stránky: www.brnir.mypage.cz

<< 1 | 2 | 3 >>

Přidat nový příspěvek